ibneler kurmuş ya koskoca fbi ı - bol sözlük

ibneler kurmuş ya koskoca fbi ı


başlık no:11649 okunma:2119

 1. göğüs kafesimde bir dakika parçasında geçen bir lirik.

  hepimiz dinlerken kah isyan ettik, kah güldük eğlendik, bazen biz de fbi'a ve kurucularına küfrettik ama bir kez olsun bu sözün derinliğini sorgulamadık. gelin biraz yakın tarihimizi irdeleyelim.

  john edgar hoover fbi'ın kurucusu ve ilk başkanıdır. hoover'ın martin luther king jr, ve kennedy'nin ölümüyle ilişkisi hep tartışılmış olsa da somut bir delil bulunmamakla beraber, hoover'ın azılı bir otorite makinası ve bu iki isme düşman olduğunu biliyoruz. yüzbinlerce insan hakkında dosyalar hazırlatıp, vatan haini olarak fişleyen hoover'a göre “herkes hakkındaki her bilgi önemliydi ve bir bilgi kırıntısının bile işe yarayabileceği bir gün gelebilirdi”. hoover dosyasını incelemediği hiç kimseyle tanışmaz ve buluşmazdı.

  1917'de Adalet Bakanlığı'na girdi, iki yıl sonra Başsavcı A. Mitchell Palmer'ın özel yardımcılığına getirildi. Mayıs 1924'te Soruşturma Bürosu'nun başkan yardımcılığına atandı, yedi ay sonra da başkan oldu. 1935'te soruşturma bürosu federal soruşturma bürosu(fbi) olarak çehre değiştirdi kurucusu john edgar hoover oldu, fbi'ın ilk başkanı hoover ölümüne dek, tam 37 yıl boyunca fbi'ın başkanı olarak kaldı. bir gestapoluk amiri olarak amerikan devletinin en güçlü isimlerinden biriydi.

  8 amerikan başkanı eskitti.

  başkan kennedy ve kardeşi adalet bakanı robert kennedy içine düştükleri seks ve casusluk skandalını ve geçirecekleri soruşturmayı engellemek için hoover'dan yardım istediler, hoover iki şartla yardımı kabul etti, görevden alınması bir daha gündeme gelmeyecek ve martin luther king'i teknik takibe almasına adalet bakanlığı karışmayacaktı. hoover istediği teminatları alır almaz martin luther king'in bütün yaşam alanlarına dinleme cihazları kurulmuştu. başkan kennedy aynı yılın yaz aylarında öldürüldü. birkaç yıl sonra faili meçhule kurban gitmişti martin luther king, "i have a dream" diyen o ses de.

  hoover döneminde FBI tarafından sonuçlandırılan tek bir dişe dokunur mafya dosyası olmadı. 1959 yılında Hoover’a bağlı 489 FBI ajanı “vatan haini” aydın ve politikacıları takiple görevliyken, başkenti sarıp sarmalamış yolsuzluk ve mafyayı takiple görevli sadece 4 ajan vardı. FBI’ın ancak Hoover öldükten sonra yoğun şekilde mafyanın üzerine gitmesi de bu konudaki şüpheyi artırıyordu. hoover'ın gücünü, çevirdiği dolapları ve çirkefliğini herkes bilmesine rağmen o bürokrasinin her kademesini kendine dokundurtmayacak şekilde kuşattığını benimsetmişti.

  hoover'ın ölümünden sonra amerikan senatosu hiçbir fbi başkanının hoover kadar güce kavuşamaması için bazı reformlar yaptı, dinleme cihazlarının kullanımında kısıtlama getirildi, fbi başkanlarının görev süresi 10 yılla sınırlandırıldı. herkesi fişlediği gibi j. edgar hoover hakkında da bir dosya tutulmuş ve ölümünden sonra bu dosyadan eşcinsel olduğu herkesçe öğrenilmiştir.

  yazar james ellroy j edgar hoover'ı "gay edgar hoover" olarak anmaktadır, keşke patron "ibneler kurmuş ya koskoca fbi'ı" derken bunca tarihi ve bilgiyi okumuş olup buna atıfta bulunarak o cümleyi etmiş olsaydı, umalım ki öyledir : )

  kaynaklar:
  eksisozluk.com/john-edgar-hoover--958446
  amerikabulteni.com/2011/11/12/seks-santajlariyla-8-amerikan-baskanini-eskiten-fbi-baskani-beyaz-perdede/
  booyaka | ? | 12.3.2016 09:07 ~
  (#56576)
 2. Patron tamamen bu bilgilerden yola çıkarak yazmış olsa bile "ne alaka?" vörsle uyumsuz fakat

  İ - B - N - E - L - E - R

  K - U - R - M - U - Ş

  Y - A

  K - O - S - K - O - C - A

  F - B - I ı
  menemenustukisir | ? | 12.3.2016 10:14
  (#56577)
 3. Gene aklıma soktunuz ef - sa - ne patron liriğini bugün benden hayır gelmez artık lol.
  menemenustukisir | ? | 28.3.2016 14:33
  (#57830)
 4. Sözü ilk duyduğumda umursamadım ama yorumları görünce bir gülme geldi.
  kagan | ? | 18.10.2016 23:54
  (#80825)
 5. kült patron liriği.

  --spoiler--
  İbneler kurmuş ya koskoca FBI'ı
  Kimi rapçi de rol keser eline tesbih alıp
  --spoiler--


  booyaka | ? | 8.2.2017 18:06
  (#91740)
 6. Patron bu sözden sonra rap'i bıraksa ef - sa - ne olurdu.

  Sahilde üstümü başımı yırtarak bu sözü haykırmak ve sonrasında kendimi denize atıp karşıya yüzmek istiyorum.
  menemenustukisir | ? | 16.5.2017 20:19
  (#103323)
 7. şimdi şöyle bir durum var. ortada dünyanın anasını ağlatan bir düzen, bir sistem her ne sikimse var olmuş bir şekilde. hani güneş doğu'dan doğar, batı'dan batar benzetmesi kullanılır ya dünyanın tarihsel gelişimi için; çok üzücü bence. kısaca aslında hiçbir sike yaramayacak olan yüzlerce cümleden biridir. muhtemelen kötü adamlar da, kötülükleri de osura osura uyuyor her gece. sabaha daha bir umutla kalkıyorlar. ancak bizim tek yapabildiğimiz onların özel hayatlarından vurmaya çalışmak (aklımız hep cinselliğe çalışıyor). bence dandik bir söz fakat dinlemesi ve söylemesi hoş işte öyle. o kadar. aslında tupac bu konu hakkında muhteşem bir tespit yapmış zamanında.

  ha biz bu müziği öyle eğlenmek için, stres atmak için dinliyoz diyorsanız zaten sıkıntı yok demektir.


  --spoiler--

  "we don’t need no more rappers, we don’t need no more basketball players, no more football players. we need more thinkers. we need more scientists. we need more managers. we need more mathematicians. we need more teachers. we need more people who care; you know what I’m saying? we need more women, mothers, fathers, we need more of that, we don’t need any more entertainers."

  --spoiler--
  ironi | ? | 17.5.2017 13:06
  (#103388)
 8. Ramazan boyunca mahyalara yazılmalı. Kesinlikle
  menemenustukisir | ? | 10.6.2017 22:43
  (#105480)
 9. gece 2 gibi falan, bazen balkonda sigara içerken yani hayatın anlamsızlığıyla yumruklaşıyorken ıssızlığı aydınlatan metruk sokak lambalarına bakıp sigaramdan aldığım son nefesi gökyüzüne üflüyor ve iç çekerek bunu söylüyorum. ibneler kurmuş ya koskoca fbi'ı.
  dies | ? | 18.6.2017 00:26 ~
  (#106003)
 10. burada da görüldüğü gibi, meno'ya yaşama sevinci kazandıran bir patron sözüdür. lol.
  kan alta | ? | 18.6.2017 14:30
  (#106033)
 11. yasal uyarı